Cvičení Aqua Aerobic v Brandýse nad Labem


AQUA KICK BOX (AKB)

 

  • je dynamické, kondiční, energeticky účinné cvičení s aplikací bojových prvků do vodního prostředí (techniky jsou čerpány ze suchozemských bojových stylů kick box, tchai-chi, taekwonda)
  • voda a její fyzikální zákony umožňují provádět pohyb zcela odlišným způsobem než na suchu. AKB mimo základní pohybové techniky Aqua Fitness spojuje bojové prvky (údery, kopy a jejich kombinace) do aerobního bloku. Cvičí se vlastní silou proti odporu vody, nebo lze využít specifické vodní pomůcky (vodní disky, vodní totemy, rukavice, košíky. větrníky)
  • voda má 200x větší hustotu než vzduch, vytváří při pohybu odpor-zátěž, nadnáší nás, ovlivňije stabilitu těla, energetický výjej a tepelnou vodivost.
  • jde o bezkontaktní cvičení (bez dotyku - kontaktu s další osobou)
  • energetický výdej je za celou cvičební hodinu 1000 - 2000 kcal. Cvičení je doporučováno zdravým cvičencům bez omezení věku, váhy, nebo kondice
  • lekce Aqua kick box přináší klientům nejen příjemný zážitek z pohybu, ale i odreagování se od stresu, nebo pracovního vytížení
  • při cvičení je nutno doplňovat tekutiny a to i v případě bez pocitu žízně (,írně slazený ovocný čaj, iontové nápoje s obsahem magnezia aj.
  • při pravidelném cvičení zajistí zlepšení celkové kondice, zpevnění těla, redukci a následné udržení váhy
  • rozvrh o pravidelných cvičebních hodinách AKB naleznete v sekci Kdy a Kde cvičíme

 


FILOZOFIE AKB

Bojové styly aplikované  do vodního prostředí staví svou filozofii na principech spojení "voda - mysl - tělo" laicky převedeno (voda) tj. prostředí ve kterém cvičíme, fyzikální zákonitosti (mysl) tj. koncentrace, energie, pocity a naše (tělo) tj. jeho složení, kineziologie, technika a provedení pohybu.

U AKB je důležitý soulad provedení pohybu, psychické koncentrace a vynaložené energie na úder, nebo kop.


METABOLIZMUS

Při cvičení AKB ve vodě dochází k velké produkci tepla, zvláště pohybem svalů a funkcí játry. K tvorbě energie při aerobním cvičení jsou primárně využívány cukry, což vede k rychlému poklesu hladin glykémie v plazmě. Při intenzivním cvičení v aerobní zóně dochází k vyplavení prostaglanidů a norepinefrinu, což jsou látky zvyšující svalové kontrakce, které mohou teoreticky navodit křeče. (pro prevci se doporučuje doplnit do těla hořčík, magnezium..)

V 50 min aerobní lekci AKB je průměrný energetický výdej cvičících kolem 1 000 - 2 000 kca. Energetický výdej u klienta záležlí na teplotě a hloubce vody, intenzitě a objemu cvičení, fyzické zdatnosti a adaptaci klienta, na jeho věku, váze aj.


KARDIOVASKULÁRNÍ ZMĚNY

V závislosti na délce a intenzitě cvičení AKB se zvyšuje srdeční výdej až o 50%. Tepová frekvence cvičícího v klidu okamžitě vzroste při prvním kontaktu těla s vodním prostředím a teplotě cca 27 stupňů Celsia až o 15 tepů/min.

Při zahájení aerobního cvičení je velká poptávka cvičíčích svalů po krvi  (zvýšené nároky na kyslík a výživu) a dochází k rychlému vzestupu tepové frekvence. Fyzikální vlastnosti vody, konkrétně hydrostatický vztlak umožňuje pro nadlehčení váhy snadnější žilní návrat krve. Příznivě působí na rovnoměrné prokrvování všech částí těla a úsporné činnosti krve.

Cvičení ve vodě snižuje otoky končetin.